Zdobení velikonočních kraslic
Kraslice, barevná a zdobená vajíčka, mají v kulturních a náboženských tradicích celého světa bohatou symboliku spojenou s novým životem, plodností a obnovou.
Zdobení kraslic je tradice, která sahá tisíce let zpátky a má kořeny v různých kulturách po celém světě. Historie zdobení kraslic se proplétá staletími různých kultur a tradic, vytvářející barvitý příběh spojený s symbolikou nového života a obnovy. Původ této tradice se datuje až do starověkého Egypta a Mezopotámie, kde byla vajíčka vnímána jako symbol nového začátku a síly přírody. Odtud se tradice přenesla do starověkého Řecka a Říma, kde byla vajíčka zdobena při jarních slavnostech, oslavujících obnovu přírody.
S nástupem křesťanských tradic byla vajíčka integrována do velikonočních oslav. Zdobilo se nejčastěji bílými vajíčky, symbolizujícími čistotu a vzkříšení Krista. Křesťanská symbolika propojená s přírodními motivy vytvořila jedinečný prvek velikonočních slavností.
Období renesance přineslo ve zdobení vajíček “nový směr”. Umělci začali vytvářet kraslice jako skutečná umělecká díla, bravurně malované, zdobená zlatem, stříbrem, perletí či drahými kameny. Tyto kraslice sloužily jako dary pro šlechtu a staly se symbolem luxusu a dobrého vkusu.
Během 18. a 19. století se tradice zdobení vajec stala populární ve také východní Evropě. Různé barviva a techniky vytvářely pestrou paletu barev a vzorů na kraslicích. Zdobení vajec se stalo rodinnou tradicí a zároveň i výrazem kreativity.Každá kultura vytvořila své vlastní unikátní zdobící techniky a motivy.
Východoevropská tradice tzv. pysanek, známých svou voskovou rezbovou technikou, získala zvláštní pozornost. Pysanky se staly součástí kulturního dědictví v Polsku, Rusku, Ukrajině a dalších zemích. Tato tradiční technika spojující symboliku a umění zdobení vytvořila unikátní kraslice s komplikovanými vzory. V Čechách a na Slovensku se tradičně používá též vosková rezba a barvení, často s motivy lidových pohádek a přírody.
Ve 20. století se zdobení vajec stalo přístupnější pro širší veřejnost. Moderní umělci a řemeslníci experimentovali s různými materiály a technikami, od barevných barviv po nálepky a decoupage. Zdobení kraslic se stalo nejen tradičním uměním, ale také zábavnou a tvůrčí aktivitou pro celé rodiny během velikonočních svátků.
Celkově lze říci, že kraslice jsou univerzálním symbolem nového začátku, radosti a obnovy, překračujícím kulturní a náboženské hranice. Jejich barevnost a zdobení poskytují prostor pro individuální interpretaci a tvořivý výraz.
Zde jsou některé populární techniky zdobení kraslic
Vosková rezba (Pysanky)
- Tato tradiční technika pochází z východní Evropy. Vosková rezba spočívá v nanášení vosku na kraslice speciálním nástrojem, kterým vytváříme různé vzory. Poté se kraslice barví, vosk se setře a odhalí se krásné detaily. Vosk chrání barevné vrstvy pod ním.
Barvení v cibulových slupkách a jiných přírodninách
- Cibulové slupky jsou přírodní barvivo, které můžete využít k přirozenému barvení kraslic. Vařte kraslice spolu s cibulovými slupkami, které jim dodávají příjemnou hnědou až odstíny červené. K barvení vajec je také možné využít např. kurkumy, borůvek, červeného zelí, kávy, petržele nebo kopřiv, řepy aj. Překrásný vzor vytvoří přírodní rostliny - např. lístky či květy, které před barvením na vajíčko přiložíme a upevníme např. pomocí obinadla.
Barvení vajec v barvách
- Jednoduchý způsob zdobení spočívá v ponoření kraslic do různě barevných barviv, kde je přidaný ocet (barviva je běžné koupit v obchodech). Vzniknou tak hezky jednolitá barevná vajíčka, které je možné dále dekorovat. Takto obarvená vajíčka je možné třeba dále zdobit voskem, kdy nad čajovou svíčkou rozehřejete obyčejnou voskovku a pomocí špendlíku vajíčka zdobíte. Dále je možné do uzaviratelného sáčku vložit potravinářské barvivo a rýži a vajíčko v této směsi obarvit, rýže na vajíčku vytvoří hezké žíhané vzory.
Nálepky a samolepky
- Použití samolepicích šablon nebo nálepek může být rychlým a snadným způsobem, jak vytvořit krásné vzory na kraslicích. Stačí nálepky přilepit, a kraslice je hotová. Na vajíčka je také možné nalepit peříčka či ozdobné mašličky. Případně můžete dotvořit vajíčka různými větvičkami a jinými přírodninami.
Decoupage
- Technika decoupage je lepení ubrousku na kraslice a následné překrytí lepidlem a lakem. Tím vytvoříte krásné přirozené vzory a oku lahodící kraslice, které budou u vás nejvíce bodovat. Stačí jen vybrat ten správný ubrousek!
Krajkování
- Můžete přidat krajkové nebo síťové vzory na kraslice, přilepením krajky před barvením nebo malbou. Krajky mohou vytvořit jemné a elegantní vzory. Též můžete na vajíčko uháčkovat slušivý obleček z bavlnky.
Technika mramorování
- Tato technika zahrnuje ponoření kraslice do barvy, která plave na povrchu vody, a vytváření vzorů pomocí špendlíků nebo jiných nástrojů. Po ponoření můžete vytvořit mramorový efekt. V současné době se prodávají mramorová barviva. Velmi jednoduchá technika zdobení vajec je též pomocí lihových fix, potravinářské folie a vody, kdy se folie pomaluje fixou, lehce namokří a pak se vajíčko jen obalí touto folií a vznikne jemný mramorovaný vzor.
Malování vajec pomocí uměleckých barev
- Vyfouknutá vajíčka je také možné malovat pomocí současných moderních médií. Na skořápky můžete kreslit a malovat akrylovými fixy(vajíčka níže jsou kresleny akrylovými fixy Artmagico s hroty 0,7mm) třeba zvířátka či tradiční vzory, můžete použít také akrylové barvy a určitě vás okouzlí krásná technika akvarelu, kdy můžete vykouzlit jemné akvarelové květy. Roztomilé efekty také umí vytvořit tekuté perly, které dodají kraslici punc luxusu. Jak se barvy na vaječných skořápkách fixuji, najdete zde.
Experimentujte s různými technikami a materiály a nebojte se kombinovat. Zdobení kraslic je skvělým způsobem, jak můžete přinést do svých domovů dotek jara, jak se můžete kreativně “vyřádit” a pokračovat v tisícileté tradici.
Váš tým Malovaného kamínku
p.s. další velikonoční články najdete zde