Jak nakreslit portrét
Než začnete kreslit portrét, je důležité si uvědomit pár anatomických pravd, které platí o každém člověku. Anatomie je v kresbě i malbě velmi důležitá, protože pokud ji nezachováte, může obrázek vypadat nerealisticky a někdy i vtipně. Jakmile budete znát lidskou symetrii v obličeji, to znamená, kde mají lidi oči, uši, ústa, nos, můžete začít řešit asymetrie lidské podoby. Rozdíly u jednotlivých lidských obličejů jsou rozdílné v milimetrech či setinách milimetrů, každý člověk má jinak velký nos, oči, bradu atd. Tyto asymetrie dávají lidem jejich jedinečnou podobu.
Ale teď už k základním pravdám o lidském portrétu. Ukážeme si pár jednoduchých pomůcek, které jsou všeobecně platné u portrétu dospělého člověka zepředu.
Jak nakreslit portrét krok po kroku
Nejprve si nakreslíme kruh, který nám určí velikost hlavy a bude temenem naší hlavy
Následně kruh protáhneme do tvaru vejce, spodní část bude brada naší hlavy.
Spodní část původního kruhu nám určuje, kde bude končit nos.
Zároveň si najdeme střed celého objektu. Lidská hlava má oči přesně uprostřed a tedy v těchto místech budeme dále kreslit oči.
Lidské oko tvoří 1/5 z průměru hlavy, rozdělíme si tedy naši pomyslnou hlavu na pět částí, kdy oči budou 2. a 4. část.
Oči si můžete nakreslit na připravenou linku. Na čáře leží vnitřní koutek oka.
Nyní budeme řešit nos a ústa. Rozměr nosu nám udávají vnitřní koutky očí.
Zároveň od kořene šikmo přes rozměr šíře nosu si můžeme určit šířku úst.
Ústa se nacházejí ve spodní třetině hlavy, a to konkrétně v první třetině spodní části hlavy.
Touto částí prochází ústní otvor, horní ret je nad a spodní je pod touto linkou.
Lidské uši se nachází mezi okem a nosem, což je poměrně velká část. Uši se často malují mnohem menší než ve skutečnosti jsou, tzn. že začínají v půlce hlavy, jako oči, a končí ve výši spodního nosu. Uši navíc během lidského života rostou.
Nyní si uděláme pomocné čáry pro obočí, které jdou od konce nosu, kolem vnějšího koutku směrem nahoru. Toto je zároveň celý náčrt kresby portrétu, který byste měli znát, pokud se chcete věnovat portrétování.
Obočí si zkusíme načrtnout, můžeme i zvýraznit tvar nosu.
Předkreslíme si umístění vlasů na hlavě. Nezapomene, že má člověk čelo a vlasy vystupují nad lebku a kopírují hezky hlavu, proto se nám může opticky zdát, že oči nejsou uprostřed hlavy, objem vlasů to může zkreslovat.
Nyní můžeme vygumovat pomocné linie a čáry, které nám určovaly posazení jednotlivých částí obličeje.
Můžeme se pustit do stínování jednotlivých částí obličeje, začneme okem. Lidské oko není celé vidět, vidíme z něj jen malou část z oční bulvy. Většinou vidíme i jen část panenky, její vrchní část je skryta horním víčkem. Spodní část panenka "sedí" na spodním víčku. Nezapomeneme nakreslit horní víčka.
Následně uděláme nos, který stínujeme velmi jemně. Nosní dírky jen naznačíme, snažíme se zachytit správné stíny.
Pak zkusíme nakreslit rty, nejtmavší je ústní otvor a horní ret, kam nedopadá tolik světla, naopak spodní ret je více osvětlený, tak je světlejší.
Průběžně se snažíme stínovat - hrajeme se si se světlem a stínem. Ke stínování používejte více tužek různých tvrdostí. Na náčrt proporcí použijte spíše tvrdší tužku, kterou kreslete velmi lehce, aby šla lehce vygumovat. Na samotné stínování si pak můžete vyhrát s měkčími tužkami, kde grafit lépe barví papír. Více o stínování se dozvíte na našem dalším blogu zde.
Na závěr věnujeme nějaký čas vlasem, tmavší místa jsou za krkem a kreslíme spíš prameny, než jednotlivé vlasy.
V závěru doladíme detaily v obličeji, upravíme stínování a portrét je hotov. Aby vypadal profesionálně, je nutné hodně trénovat kresbu, ale to je možné jen neustálím kreslením, kdy se výsledek dostaví časem.
Video k tomuto blogu najdete zde
Držíme pěsti s tréninkem a věříme, že vám bude náš návod nápomocný
Váš tým Malovaného kamínku